KRKONOŠE SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO STŘEDNÍ MORAVA JIŽNÍ MORAVA VYSOČINA VÝCHODNÍ ČECHY ČESKÝ RÁJ ČESKÝ SEVER SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ PLZEŇSKO ŠUMAVA JIŽNÍ ČECHY PRAHA OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
SLOVÁCKO
  Dopravní přístupnost
Informační centra
Města a obce
Osobnosti a rodáci
Destinační management
 
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
  CHKO BÍLÉ KARPATY
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Fauna a flora
Naučné stezky
 
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Katalog KUDY Z NUDY
Aktivní dovolená
 
PAMÁTKY A ZAJÍMAVOSTI
  Památky UNESCO
Památkové rezervace
Památkové zóny
Hrady a zámky
Památky a architektura
Církevní památky
 
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
  Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Pohádkové regiony
 
LÁZEŇSTVÍ
  Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
KONGRESOVÁ TURISTIKA
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
 
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
 
Království perníku

Pálava jubilující

časopis Folklor č.3/2005
K životu patří nejenom chléb, peníze, zisk a užitek, ale i krása, radost a vděčnost k předkům, láska a úcta ke kraji a starožitnostem..."
Motto našeho buditele Jána Kollára, které zaznělo v úvodním slově u koncertu k 25. výročí národopisného souboru "Pálava" Mikulov dne 16. října 2004, vystihuje čtvrtstoletí snažení a práci tohoto kolektivu.
Co nabízel soubor po 25 let veřejnosti? V počátcích své existence zpracovával soubor citlivě, ale systematicky materiál národopisných oblastí, odkud do obcí pod Pálavou přišli po 2. světové válce skupiny osídlenců. Bylo to dědictví lidové kultury Podluží, Dolňácka a Kopanic, později přibyla oblast hanáckého Slovácka. A tak nenápadně, ze spontánně vzniklého kroužku s několika nadšenci, vzniká a dnes již čtvrt století přetrvává "závazek" - k nové identitě českého pohraničí, k místní lidové tradici a tím k sobě samým.
Současnost již nerozlišuje pohraničí a vnitrozemí, regiony nenápadně splynuly, stali jsme se součástí Evropské unie a obnovujeme zpřetrhané příhraniční vztahy, navazujeme nová přátelství se sousedními oblastmi i celou Evropou.
Kraj pod Pálavou se stal naším domovem. Soubor "Pálava" přijal za vlastní lidovou kulturu Moravských Chorvatů, kteří na Mikulovsku žili po 400 let. Zásluhou souboru "Pálava" se Mikulovsko stalo folklorní oblastí, která vstoupila do podvědomí svými, dnes již dlouholetými, tradicemi.
Soubor pořádá pravidelně fašankovou obchůzku, setkání souborů Pod Taneční horou, Mikulovský zpěváček, festival Sousedé, slavnost zarážení hory a folklorní průvod, kterým zahajuje mikulovské vinobraní, kulturní den Chorvatů v Jevišovce, adventní koncerty, vánoční besedy u cimbálů, ledování v Tanzbergu, přehlídky dětských národopisných souborů.
Na tento výčet akcí již nestačí ta začínající skupina nadšenců, dnes tvoří soubor "Pálava" taneční skupina provázená cimbálovou a gajdošskou muzikou, sbor žen a senioři. Tyto všechny, spolu s "Palavěnkou" a "Palavánkem", "zastřešuje" "Národopisný spolek Pálava", tedy 90 aktivních a 20 externích členů, opět nadšenců lidové kultury.
Koncem loňského roku oslavil pořadem "V dobrém jsme se sešli" jubilující soubor "Pálava" i s bývalými členy, představily se oba dětské soubory, CM ZUŠ a vyprodaný zámecký sál se mohl kochat nádherou a pestrostí bohatého krojového fondu, kterým dnes "Národopisný spolek Pálava" disponuje. Oslavy 25. výročí národopisného souboru "Pálava" skončily onoho večera velmi pozdě. Ze vzpomínek jsme se přenesli do současnosti, a zbývá pohled do budoucnosti. Jak jinak, než nadále uchovávat lidovou kulturu, poklady našich předků s nejlepším úmyslem, obětavě a nezištně ji předávat mladým generacím. Chceme si pro nás - všechny členy "Národopisného spolku Pálava" vytvářet podmínky pro folklorní počínání. Sami bychom na to však nestačili, podpora veřejných institucí a sponzorů dodává povzbuzení a chuť pokračovat v tomto nesnadném úkolu. Nesmíme však zapomenout na rodiče dětí a mládeže, kteří se obětavě přizpůsobují životu souborů, a také vedoucí všech složek. Úcta a poděkování patří však těm, kteří stáli u zrodu souboru "Pálava" a dnes tu stále ještě aktivně spolupůsobí.
A na tomto místě musíme připomenout: Nikdo z nás by tu dnes nezpíval, netančil, ani nehrál, kdyby nebylo té, co za to všechno může. Založila, vychovala všechny složky... Proč však ten minulý čas? Zpívá, tvoří neúnavně, vychovává "Palavánek", dohlíží na krojovou čistotu, režíruje, tvoří choreografii, spisuje..., ani se to vše nedá vyjmenovat a zdá se, že na to jeden člověk ani stačit nemůže. A vidíte, stačí. Zlatka Krůzová.

Zdena Kubíčková (zkr)

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Zveřejněno 26.05.2005 v 21:51 hodin
Copyright 1998-2022 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
Regiony a oblasti ČR
  Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
 
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Rejstřík oblasti
Databanka akcí
 
ZPRÁVY A AKTUALITY
  Tiskové zprávy
Aktuality
 
SLUŽBY PRO TURISTY
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
 
KALENDÁŘ AKCÍ OBLASTI
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Vinobraní
Degustace vín
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
VÍNO A VINAŘSTVÍ
  Vinařská turistika
Vinařská oblast Morava
Moravská vína
Vinařství
Producenti vína
Vinařské stezky
Svaz moravských vinařů
 
FOLKLOR A TRADICE
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
REGIONÁLNÍ ROZVOJ
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba