KRKONOŠE SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO STŘEDNÍ MORAVA JIŽNÍ MORAVA VYSOČINA VÝCHODNÍ ČECHY ČESKÝ RÁJ ČESKÝ SEVER SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ PLZEŇSKO ŠUMAVA JIŽNÍ ČECHY PRAHA OKOLÍ PRAHY PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY
SLOVÁCKO
  Dopravní přístupnost
Informační centra
Města a obce
Osobnosti a rodáci
Destinační management
 
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
  CHKO BÍLÉ KARPATY
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Fauna a flora
Naučné stezky
 
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Katalog KUDY Z NUDY
Aktivní dovolená
 
PAMÁTKY A ZAJÍMAVOSTI
  Památky UNESCO
Památkové rezervace
Památkové zóny
Hrady a zámky
Památky a architektura
Církevní památky
 
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
  Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Pohádkové regiony
 
LÁZEŇSTVÍ
  Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
KONGRESOVÁ TURISTIKA
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
 
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
 

Cimbálová muzika Lipina

Cimbálová muzika Lipina

V letních měsících r. 1961 byl v Nivnici založen taneční folklórní soubor v počtu asi 12 tanečních párů pod názvem Lipina. Stalo se tak z podnětu oslav 700. výročí od první písemné zmínky o Nivnici. Soubor byl zakládán pod vedením zkušených folkloristů souboru Olšava z Uh. Brodu (JUDr. Věroslav Blahutka, Ladislav Friedl, Miroslav Procházka, Lubomír Málek). Během svého jediného roku existence (soubor zanikl na podzim r. 1962) se v něm vystřídalo kolem 30 tanečníků a 15 muzikantů; absolvoval na 12 vystoupení, mezi nimiž nechyběly ani Dolňácké a Kopaničářské slavnosti a účast na XVII. Mezinárodním folklorním festivalu ve Strážnici (vystoupení na Zbojnické lúce). Mezi největší úspěchy patří také 1. místo v okresním a 2. místo v krajském kole soutěže tvořivosti mladých zvané "STM". Za prvního vedoucího souboru byl členy zvolen Jan Petrůj. Již po prvních vystoupeních si soubor snaží zajistit i vlastní hudební doprovod z nivnických muzikantů, ale tento záměr se podařilo realizovat jen částečně. Mělo k němu dojít až po 15 letech.

V roce 1977 sestavil František Kapsa (jeden z bývalých tanečníků) novou cimbálovou muziku, kterou osobně vedl jako primáš a kapelník víc jak 13 let. Muzikanti (celkem 20 členů) z nové Lipiny se sami přihlásili k tradičnímu názvu Lipina. Absolvovali ve svém okolí do začátku 90. let na 190 vystoupení. Nejúspěšnější byly jejich výchovné koncerty pro žáky základní školy, se kterými zajížděli i do nejbližšího okolí (např. Uherský Brod). Sedmkrát vystupovali na Moravském plese v Praze (1981 - 1991), několikrát ve Vlčnově na Jízdě králů (1981 - 1989) a dvakrát ve Strážnici na Mezinárodním folklórním festivalu (1982, 1987). Hráli na Moravě, v Čechách, na Slovensku, v Maďarsku, ale i ve Vídni (1990). Mezi tradiční, avšak neoficiální akce muziky patřilo také každoroční setkávání muzikantů, jejich rodin a příznivců pod výmluvným názvem "Lipina v Lipinách" (až do r. 1998). Během první poloviny 90. let nastupovali do muziky mladí muzikanti, většinou děti zakládajících členů. Přes různá období, odchody členů bývalých, nové a nové nácviky se podařilo muziku stabilizovat na konci r. 1995, kdy zakládající primáš a kapelník František Kapsa předal obě své funkce mladému Pavlu Skybovi (jeho zaučování coby primáše začalo již v r. 1984), který muziku vede dodnes. Nový primáš a kapelník zajistil v nových dobových podmínkách muzice nový statut (zákonná registrace muziky jako spolku), a tak Lipina vykročila do nového období své existence. V r. 1995 vznikla při zdejší základní škole většinou z nejmladších dětí zakládajících členů dětská muzika Lipinka (sama se přihlásila k tomuto názvu) a v průběhu druhé poloviny 90. let se snaží být dorostem své dospělé muziky (nacvičuje lidové písně z Nivnice dle stejnojmenného zpěvníku vydaného v r. 1998). Malým muzikantům pomáhají starší členové, takže v r. 2000 má Lipina víc jak 15 členů.

Mezi zajímavosti patří i to, že Lipina nejednou natáčela písňový šot pro tehdejší ČST (dnes Česká televize) nebo pro ČSR (dnes Český rozhlas). Má ale i své vlastní nahrávky - nejpropracovanější je z r. 1979 (určeno původně pro gramofonovou desku) a je zaznamenána na několika amatérských filmech formátu super 8 mm, z nichž v jednom muzikanti účinkují v hraných rolích.

Lipina si dodnes vede vlastní kroniku, která je mimo jiné tím nejpodrobnějším záznamem o její činnosti, jakož i výmluvným svědectvím doby. Je vedena od r. 1961 až dodnes.

LOKALIZACE


Typ záznamu: Pěvecký sbor
AKTUALIZACE: Renata Starobová (MÚ Bojkovice) 56, 27.02.2004 v 07:53 hodin
Copyright 1998-2018 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
Regiony a oblasti ČR
  Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
 
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Rejstřík oblasti
Databanka akcí
 
ZPRÁVY A AKTUALITY
  Tiskové zprávy
Aktuality
 
SLUŽBY PRO TURISTY
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
 
KALENDÁŘ AKCÍ OBLASTI
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Vinobraní
Degustace vín
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
VÍNO A VINAŘSTVÍ
  Vinařská turistika
Vinařská oblast Morava
Moravská vína
Vinařství
Producenti vína
Vinařské stezky
Svaz moravských vinařů
 
FOLKLOR A TRADICE
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
REGIONÁLNÍ ROZVOJ
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba